Blog
Trend

Schengen Bölgesi Ülkeleri

Schengen Vizesi; Avrupa Birliğine ve Avrupa Serbest Ticaret Birliğine üye ülkeleri kapsayan ve Schengen olarak adlandırılan bölgeye giriş yapmak için alınması gereken vizeye verilen addır. Schengen olarak adlandırılan bölgedeki ülkelerede Schengen Ülkeri denir.

Schengen Bölgesi Ülkeri Listesi

Schengen vizesi aldınız peki bu vize ile hangi ülkelere giriş yapabileceğinizi biliyor musunuz? Sizler için bu ülkeleri derledik ve bir liste oluşturduk. Dilerseniz daha detaylı bilgi için linke tıklayın.

Schengen Bölgesi Ülkeleri

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Almanya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Almanya’ya başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Avusturya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Avusturya başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belçika Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Belçika’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Belçika başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çekya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Çekya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Çekya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Çekya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Danimarka Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Danimarka’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Danimarka vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Estonya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Estonya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Estonya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Finlandiya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Finlandiya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Finlandiya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Fransa’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Fransa vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hırvatistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Hırvatistan’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Hırvatistan vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Hollanda’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Hollanda vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa İspanya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için İspanya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani İsveç vizeniz varsa İsveç’de seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için İsveç vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa İsviçre’de seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için İsviçre vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa İtalya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için İtalya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İzlanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa İzlanda’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için İzlanda vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Letonya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Letonya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Letonya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lihtenştayn Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Lihtenştayn Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Lihtenştayn’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Lihtenştayn vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Litvanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Litvanya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Litvanya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lüksemburg Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Lüksemburg’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Lüksemburg vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Macaristan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Macaristan’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Macaristan vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Malta Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Malta Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Malta’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Malta vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Norveç Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Norveç’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Norveç vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Polonya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Polonya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Portekiz’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Portekiz vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Slovakya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Slovakya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Slovenya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Slovenya Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Slovenya’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Slovenya vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Schengen bölgesi içerisinde yer alır, yani Schengen vizeniz varsa Yunanistan’da seyahat edebilirsiniz. Eğer ilk defa Schengen Vizesi için Yunanistan vize başvuru yapacaksanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi bu bölgeye üye ülkelere başvuru yapılarak alınabilir. Vize başvurusu için öncelikle pasaport başvurusu yapmalısınız. Eğer pasaportunuz varsa seyahat etmek istediğiniz ülke için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Neler?

Schengen vizesi seyahat amacınıza göre çeşitlilik gösterir. Kısa süreli C Tipi veya uzun süreli D Tipi olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Biz kısa süreli 90 günü geçmeyen C tipi schengen vize başvurusu hakkında bilgi vereceğiz. İstenen belgeler her ülke için aynı olmakla birlikte başvuru yapacağınız ülkeye göre ekstra belge istenebilir.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Vize başvuru formunda kimlik bilgileriniz, seyhat edeceğiniz tarihler, konaklayacağınız yer bilgisi, masraflarınızın kimin tarafından ve nasıl karşılanacağı gibi bilgilere yer verilir.

Pasaport

Vize başvurunuzda seyahat edeceğiniz tarihlerde geçerli olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaportunuzu sunmanız gerekir. Vize başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ihtiyacınız olan vize pasaportunuza basılır. Pasaportunuza basılan vizede belirtilen tarihlerde (90 günü geçmemek koşuluyla) schengen bölgesinde seyahat edebilirsiniz.

Eski pasaport ve Vizeler

Schengen vize başvurunuzu yaparken varsa daha önceki pasaportlarınızı ve daha önce almış olduğunuz vizelerin fotokopilerini başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Bu belgeler vize başvurunuzun onaylanma şansını artırmaktadır.

Vize başvuru ücreti

Schengen vizesi başvuru ücreti genellikle nakit olarak başvurunuzu kabul eden vize başvuru merkezine ödenir. Bu ücret ödenmeden başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Biyometrik fotograf

Schengen vize başvurunuzu yaparken sizlerden 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafınız 6 ay dan eski olmamalı ve istenen kriterlere uygun olmalıdır. Vize başvuru merkezlerinde fotoğraf çektirebileceğiniz otomatlar bulunmaktadır.

  • Pasaport boyutunda (3.5 x 4.5 cm).
  • Sizi en iyi şekilde temsil eden (yani normal görünüşünüz/doğal cilt renginizde) ve yakın zamanda çekilmiş (son 6 ay içinde).
  • Beyaz bir arka planla ve sadece sizi içerecek şekilde; kareye başka hiçbir kişi veya nesne girmemeli.
  • Yüzünüzün tamamını ve omuzlarınızın yalnızca üst tarafını alacak şekilde.
  • Yüzünüzün ileriye dönük olmalı, yüzünüze ait tüm özellikler görünmeli (yani saçla ya da güneş gözlüğü gibi aksesuarla kapatılmamalı), fotoğrafın 32-36 mm’sini (%70-80) kapsamalıdır. Eğer normalde gözlük takıyorsanız (renksiz camlı), çerçeveler gözünüzün herhangi bir kısmını kapatmadığı sürece fotoğrafta da takabilirsiniz.
  • Ağzınız kapalı ve gözleriniz açık olacak şekilde, yüzünüzde doğal bir ifade olmalıdır (gözünüz kırmızı çıkarsa, dijital olarak düzeltilmelidir).
  • Dinî sebeplerle takılan başörtüleri kabul edilse de çenenizden gözünüze kadar yüzünüze ait tüm özellikler görünür olmalıdır. Eğer karede başörtüsünün kumaşı varsa, bu kumaş yalnızca alnınızın üst kısmını örtebilir.
  • Fotoğraflar belirgin, odaklanmış, rengiyle oynanmamış, normal kontrast ve parlaklıkta olmalıdır.
  • Fotoğrafların çıktısı yüksek çözünürlükte ve yüksek kaliteli bir fotoğraf kağıdında alınmalıdır.
  • Fotoğraflar işaretlenmemiş, çiziksiz, yazıcı damgasız ve kırışıksız olmalıdır.

Otel ve Uçak Rezervasyonu

Schengen bölgesine gireceğiniz ve çıakcağınız tarihler için yapılmış uçak rezervasyonlarınızı vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Eğer karayolu ile schengen bölgesine giriş yapacaksanız buna gerek yoktur. Ayrıca schengen bölgesinde kaldığınız tarihlerde nerede konaklayacağınızı gösterir otel rezervasyonalrınıda vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Eğer otelde değilde bir tanıdığınızın yanında kalacaksanız o kişiden bir davetiye mektubu almanız gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen vizesi başvurusu yaparken mutlaka seyahat edeceğiniz tarihleri kapsayan bir en az 30.000 Eur teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız ve poliçesini vize başvuru dosyasına eklemeniz gerekmektedir.

Kimlik Fotokopiniz

Fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranızın olduğu kimliğinizin fotokopisini vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir belgeler

Schengen vize başvurunuzda seyahat sürenizce konaklama, ulaşım yeme-içme gibi masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren son 3 aylık banka hesap özeti. Hesabınızın bakiyesi masraflarınızı karşılayabilecek miktarda olmalıdır. Bu miktar kalış süreniz ve gideceğiniz schengen ülkesindeki masraflara göre hesaplanmalı. Ayrıca ekonomik durumunuzu güçlü gösterebilecek evinizin tapusu, varsa kira gelirinizi gösterir belge, araç ruhsatı, limiti yüksek kredi kartı fotokopisi vb evraklarınız varsa vize başvuru dosyanıza eklenmeli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu